Z początkiem przyszłego roku wzajemne honorowanie biletów PR i ŁKA obejmie także bilety jednorazowe. Z jednej strony upraszcza to sytuację pasażerów, którzy nie muszą już wybierać, czy kupione przez nich bilety są ważne na wspólnie obsługiwanych odcinkach. Z drugiej – ujednolicenie oferty przyniosło na niektórych odcinkach podwyżkę cen.
2 stycznia w Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz łódzkim oddziale Przewozów Regionalnych zostaną ujednolicone rodzaje biletów, ich ceny oraz honorowanie ofert specjalnych. Będzie to dotyczyło wszystkich kanałów dystrybucji i wszystkich obsługiwanych przez ŁKA tras z wyjątkiem weekendowych połączeń ŁKA Sprinter do Warszawy.
Niektóre bilety podrożeją
Zmiany nie zawsze będą korzystne dla pasażerów pod względem cenowym. ŁKA musiała wycofać ofertę „Łódź bliżej Ciebie” na trasie do Sieradza – w efekcie bilet jednorazowy zdrożeje o 60 gr (nowa cena będzie wynosiła 14,60 zł). Bilet z Łodzi do Łowicza zdrożeje o złotówkę (co jest o tyle zaskakujące, że na tej trasie pociągi PR nie kursują). Oferta biletów grupowych ŁKA została zunifikowana ze znaną z PR „Ty i 1, 2, 3”. Ofertę 60 + zastąpi nowa oferta ŁKA Senior: do tej pory cena biletu dla seniora była o 40% niższa od „Łódzkie Łączy”, w nowych warunkach pasażer po sześćdziesiątce zapłaci 25% taniej w przypadku biletu jednorazowego i 10% mniej przy zakupie okresowego. – Aby wyjść naprzeciw seniorom, również od 2 stycznia zaczniemy honorować Kartę Seniora Województwa Łódzkiego, która będzie pozwalała kupować bilety o 30% taniej. W efekcie cena biletu przed i po zmianach się wyrówna – zaznacza rzecznik ŁKA Marta Markowska. Opłata za przewóz rzeczy i psa wzrośnie o 50 gr do 4,50 zł. Bezpłatny pozostanie za to w ŁKA przewóz roweru.
W niektórych przypadkach podróż stanie się jednak tańsza. – Na przykład na trasie Łódź – Kutno obniżymy cenę, dostosowując się do poziomu ŁKA – uściśla rzecznik łódzkiego oddziału PR Anna Piotrowska. Sama ŁKA będzie oferowała tańsze złotówkę bilety na odcinku Łódź – Łęczyca.
Bilet na podróż, nie na przewoźnika
– To zwieńczenie działań na rzecz integracji biletowej, prowadzonych przez samorząd województwa od wielu lat. Obejmują one nie tylko przewozy kolejowe, ale także miejskie oraz aglomeracyjne – podkreśla marszałek Witold Stępień. – Zależy nam na tym, by pasażer nie musiał zastanawiać się, czyj bilet kupić i do którego pociągu wsiąść, by dojechać do celu podróży. Będzie on zobowiązany wyłącznie do posiadania ważnego biletu na daną trasę. O przepływ i rozliczanie środków finansowych będą już dbali przewoźnicy w swoich systemach informatycznych – dodaje.
Do tej pory obaj przewoźnicy wzajemnie honorowali tylko bilety okresowe. – Pasażerowi, który ma taki bilet, łatwiej poruszać się koleją. Jest on pasażerem codziennym, znającym wszystkie niuanse. Podróżny z biletem jednorazowym nie musi być równie dobrze zorientowany. Dlatego od 2 stycznia chcemy ułatwić mu życie – uzasadnia prezes ŁKA Janusz Malinowski.
Wspólna oferta daje wyniki
– Od 2 kwietnia obowiązuje pełne wzajemne honorowanie biletów w granicach Łodzi, kilka lat wcześniej zaczął działać Wspólny Bilet Aglomeracyjny. Dzięki tym rozwiązaniom przybywa w regionie pasażerów: sama ŁKA przewiezie w tym roku o ok. 1,5 miliona pasażerów więcej, niż w roku 2016 – podkreśla prezes przewoźnika. Pełne honorowanie biletów jednorazowych powinno sprzyjać jeszcze liczniejszym powrotom zadowolonych pasażerów na kolej. – Łódzkie jest jednym z nielicznych województw, w których system wzajemnego honorowania biletów jest tak szczelny – dodaje Malinowski.
Prezes poinformował przy okazji o dodatkowych kursach pociągów ŁKA Sprinter uruchamianych przez spółkę w okresie świątecznym. – Będą one kursowały 24, 25 i 26 grudnia. Wydłużamy także na cały długi weekend świąteczny ważność biletu turystycznego – mówi Malinowski.
Wkrótce ŁKA w Pakiecie Podróżnika
Według Moniki Boryczki z Oddziału Łódzkiego Przewozów Regionalnych inicjatywa wpisuje się w działania PR, nastawione na poprawę komfortu podróży pasażera. – Na komfort ten składa się nie tylko tabor i infrastruktura, ale też taryfa biletowa. Jest to kontynuacja naszej polityki współpracy z innymi przewoźnikami oraz organizatorami przewozów. Już dziś na terenie całego kraju można korzystać z
Pakietu Podróżnika, do którego przystąpiły PR, PKP IC oraz PKP SKM Trójmiasto. Pojawiła się też oferta „Razem w Polskę” – przypomina Boryczka.
W ostatnich dniach regulamin wejścia do Pakietu Podróżnika otrzymała także ŁKA. Trwają techniczne testy działania systemu z udziałem spółki wojewódzkiej. Jak twierdzi prezes, wejście ŁKA do oferty to kwestia kilku tygodni. – Mam nadzieję, że wszystko będzie gotowe pod koniec stycznia – deklaruje.