Szczęśliwy bilet na pociąg z Krakowa na lotnisko kupił Dawid Szura z Gorlic - trzymilionowy pasażer Kolei Małopolskich. Linie SKA ze stacji Wieliczka – Rynek Kopalnia do stacji Kraków Lotnisko oraz z Krakowa do Miechowa, obsługiwane nowoczesnym taborem Kolei Małopolskich, cieszą się coraz większą popularnością. W niespełna 1,5 roku działalności Koleje Małopolskie przewiozły już 3 miliony pasażerów.
Koleje Małopolskie rozpoczęły swoją działalność 14 grudnia 2014r. na trasie Kraków – Wieliczka Rynek-Kopalnia - Kraków. Pięć miesięcy później przewiozły już pół miliona pasażerów. Po dziewięciu miesiącach świętowano przejazd milionowego pasażera, a po szesnastu miesiącach podróż odbył trzymilionowy pasażer.
– Ten wynik, osiągnięty w tak krótkim czasie, bardzo cieszy i jest dowodem na to, że trafiliśmy w oczekiwania mieszkańców Małopolski – powiedział marszałek małopolskiego Jacek Krupa. – Stawiamy na transport kolejowy. Kupujemy nowy tabor i od grudnia chcemy ruszyć na trzecią linię SKA, do Tarnowa. Szacujemy, że pod koniec roku liczba pasażerów Kolei Małopolskich przekroczy 5,5 miliona – dodał marszałek i podkreślił, że Zarząd Województwa Małopolskiego co roku przeznacza dużą kwotę na dofinansowanie przewozów kolejowych na terenie województwa. W tym roku jest to 94,3 mln zł.
Koleje Małopolskie dysponują 15 nowoczesnymi pociągami typu Acatus. W sądeckim Newagu powstaje kolejnych 13 pojazdów, z których 6 jeszcze w tym roku będzie obsługiwać połączenie z Krakowa do Tarnowa. Założono, że pociągi będą kursować co 30 minut w godzinach: 4.30 – 9.00 i 14.00 – 19.00, a w godzinach 9.00-13.30 i 19.30 – 23.00 co 60 minut.
Gdzie największe obłożenie?
W komunikacie Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podał średnia liczbę pasażerów na poszczególnych trasach:
Kraków Główny – Kraków Lotnisko (od 28 września 2015 r.) – 86 tys. pasażerów/mc
Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia (od 14 grudnia 2014 r.) –130 tys. pasażerów/mc
Kraków Główny – Miechów/Sędziszów (od 13 grudnia 2015 r.) – 84 tys. pasażerów/mc
Podróż bezpieczniejsza
Aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pasażerów, Koleje Małopolskie wyposażają swój tabor w urządzenia medyczne do przeprowadzania zabiegów defibrylacji. Defibrylatory zostały zamontowane w trzech pojazdach, a do końca czerwca zostanie w nie wyposażone kolejne sześć pociągów. Docelowo defibrylatory znajdą się we wszystkich pociągach Kolei Małopolskich. Sprzęt może pomóc osobom, które w trakcie podróży doznają zatrzymania akcji serca. Małe i bardzo proste w obsłudze urządzenia za pomocą wizualnych lub głosowych komend prowadzą krok po kroku osobę udzielającą pomocy choremu. Z obsługi defibrylatorów został przeszkolony cały personel obsługujący podróżnych. Zakup pierwszych trzech defibrylatorów współfinansował PZU SA.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.