Dziś w siedzibie PKP SA odbyło się spotkanie kierownictwa spółek Grupy PKP z delegacją Kolei Białoruskiej, podczas którego omówiono dotychczasową współpracę oraz perspektywy rozwoju przewozów pasażerskich i towarowych w 2018 roku. Stronę polską reprezentowali przedstawiciele PKP SA, PKP Polskich Linii Kolejowych, PKP Intercity, PKP Cargo i PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej.
15 lutego na zaproszenie Krzysztofa Mamińskiego, prezesa zarządu PKP SA odbyły się rozmowy kierownica spółek wchodzących w skład Grupy PKP z przedstawicielami Kolei Białoruskiej (Belaruskaja Chygunka) pod przewodnictwem naczelnika Władimira Morozowa. Podczas spotkania omówione zostały główne kierunki współpracy kolei w różnych obszarach jej działalności. Szefowie PKP SA i BCz potwierdzili wolę dalszej dobrej, dwustronnej współpracy pomiędzy kolejami podczas realizacji międzynarodowych przewozów kolejowych. Jednym z tematów była organizacja przewozów towarowych w zeszłym roku i perspektywy ich rozwoju w 2018 roku, m.in. w kontekście prac modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe w latach 2018-2020.
Wróci przejście Czeremcha – Wysokie Litewskie
Na spotkaniu przedstawione zostały także wyniki prac wspólnej grupy roboczej ds. analizy operacyjnej przekazywania ładunków przez białorusko-polskie przejścia graniczne i działań podjętych w celu zapewnienia bezproblemowego kierowania pociągów w relacjach Wschód – Zachód – Wschód. Jednymi z omawianych koncepcji było skierowanie części ładunków na przebiegającą przez Polskę linię szerokotorową (LHS) oraz wznowienie ruchu towarowego przez przejście graniczne Czeremcha – Wysokie Litewskie. Wynika to zarówno z rosnących przewozów towarowych między Polską i Białorusią (w tym wzrostu liczby pociągów kursujących do i z Chin), jak również z faktu zaplanowanych przez PKP PLK inwestycji w ramach realizacji projektu LCS Terespol.
Szansa na codzienne połączenie z Mińskiem od czerwca
Tematem rozmów była także organizacja dalekobieżnych połączeń pasażerskich. Obecnie realizowane są codziennie kursy relacji Kraków – Grodno – Kraków (przez Warszawę i Białystok) oraz Warszawa – Brześć – Warszawa (skomunikowane z pociągiem do Mińska). Z myślą o stworzeniu jeszcze lepszej oferty PKP Intercity prowadzą rozmowy z Kolają Białoruską o codziennych kursach bezpośredniego wagonu relacji Mińsk – Warszawa – Mińsk w składzie pociągu „Polonez”. PKP Intercity są gotowe do wprowadzenia tego rozwiązania od 10 czerwca br. Dodatkowo rozważane jest uruchomienie drugiej pary dziennych pociągów relacji Warszawa – Brześć – Warszawa, które również skomunikowane byłyby z pociągami do i z Mińska.
Podczas spotkania prezes Krzysztof Mamiński oraz Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP SA podpisali dodatkowe porozumienie do umowy o wzajemnych rozrachunkach między PKP SA a Zjednoczeniem Państwowym „Kolej Białoruska” za przewozy kolejowe w komunikacji międzynarodowej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.