Wszystko wskazuje na to, że już niedługo skończą się problemy czeskich kopalń OKD, którego głównym kontrahentem jest spółka AWT należąca do PKP Cargo. Rząd w Pradze zgodził się na program naprawczy i przejmie zadłużone przedsiębiorstwo, ratując je przed upadkiem.
Bankructwo Kopalni Ostrawsko-Karwińskich (OKD) w dużym stopniu odbiło się na spółce AWT, którą to w znacznym stopniu kontroluje PKP Cargo. Udział w rynku czeskim AWT to prawie 10%. Jest to druga największa spółka świadcząca usługi przewozów towarowych w tym kraju, przy przewozach rzędu prawie 7 mln ton. AWT posiada 5 tys. wagonów i ponad 160 lokomotyw. AWT to także własny otwarty intermodalny terminal przeładunkowy Ostrava-Paskov, obsługuje ponad 60 bocznic kolejowych i posiada 400 km torów. Do niedawna głównym klientem spółki była OKD. Nic zatem dziwnego, że dokonane 3 maja 2016 roku zgłoszenie o upadłości kopalni przyjęto z niepokojem. Tym bardziej, że udział Grupy PKP Cargo w AWT wynosi 80%.
Kopalnie odkupi czeskie państwo
Grupa PKP Cargo poinformowała właśnie o podjętych działaniach restrukturyzacyjnych OKD. Jak się okazuje Sąd Okręgowy w Ostrawie w dniu 11 kwietnia 2017 r. opublikował na swojej stronie internetowej projekt planu naprawczego, z uwagi na fakt, iż wobec czeskiej kopalni prowadzone jest aktualnie postępowanie upadłościowe.
Plan zakłada, że OKD, w drodze podwyższenia kapitału zakładowego swojej spółki zależnej, wniesie swoje przedsiębiorstwo (poza roszczeniami wymienionymi jako wyłączone) do Spółki zależnej OKD. W następnym kroku OKD ma sprzedać 100% udziałów w Spółce zależnej OKD – Prisko, czyli spółce będącej w całości własnością Skarbu Państwa Republiki Czeskiej. Kwota sprzedaży ma wynieść ok. 79 mln czeskich koron, co w przeliczeniu daje ok. 2,6 mln euro. Środki te pozwolą OKD na opłacenie wierzycieli, w pierwszej kolejności zaspokojeni będą wierzyciele uprzywilejowani zgodnie z czeskim prawem, natomiast w części – pozostali. Aktualny kontrakt przewozowy łączący AWT i OKD nie znalazł się na liście roszczeń wyłączonych, a zatem prawa i obowiązki OKD z niego wynikające zostaną wniesione do Spółki zależnej OKD, przejętej przez Prisko.
Transakcja powinna odbyć się w trzecim lub czwartym kwartale 2017 roku. – Plan będzie podlegał jeszcze zatwierdzeniu przez Zgromadzenie Wierzycieli OKD i Sąd Okręgowy w Ostrawie – informuje PKP Cargo na podstawie informacji zawartych w projekcie planu restrukturyzacji. Spółka zaznacza tym samym, że będzie na bieżąco informować o dalszych etapach prowadzonego postępowania upadłościowego. – Zarząd Spółki korzystnie ocenia kontynuację świadczenia usług przez AWT w oparciu o aktualny kontrakt przewozowy łączący AWT i OKD – ocenia PKP Cargo.
Zasługi AWT
Jak nieoficjalnie przyznają przedstawiciele czeskiego rządu, jest to już raczej tylko formalnością. Decyzje polityczne w tej sprawie już zapadły i zmienić mogą się najwyżej mniej istotne szczegóły tej transakcji. Czesi przyznają, że dużą rolę w uspokojeniu sytuacji i przygotowaniu programu naprawczego odegrało zaangażowanie i pomoc wieloletniego partnera w interesach, a zarazem jednego z głównych wierzycieli OKD, czyli właśnie polsko-czeskiego AWT.
Oficjalnie Arkadiusz Olewnik, prezes AWT nie chce powiedzieć jednak zbyt wiele. – Włożyliśmy przez ostatni rok bardzo dużo pracy w to, żeby spółka dalej mogła się rozwijać. Szukaliśmy nowych klientów, dywersyfikowaliśmy źródła dochodu, ale też cały czas walczyliśmy o to, by sytuacja z OKD zakończyła się jak najlepiej dla naszej spółki – mówi. Dalsza restrukturyzacja OKD oznacza, że firma będzie mogła kontynuować swoją współpracę z AWT i PKP Cargo. Dzięki temu obie firmy mogą teraz spać spokojnie i myśleć o dalszym rozwoju na czeskim i nie tylko czeskim rynku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.