Partnerzy serwisu:
Zintegrowany transport

Jastrzębie-Zdrój odzyska kolej?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-01-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

ZINTEGROWANY TRANSPORT
Jastrzębie-Zdrój odzyska kolej?
Fot. Mariuszjbie, GFDLnieczynny przystanek kolejowy Jastrzębie-Zdrój - Szotkowice
Jastrzębie-Zdrój to największe miasto w Polsce pozbawione transportu kolejowego. W miniony piątek zainaugurowano tu unijny projekt, który ma być pierwszym krokiem do przywrócenia pociągów.

Ostatni pociąg z Jastrzębia-Zdroju do Katowic odjechał w lutym 2001 roku linią nr 159 do Pawłowic. Była to ostatnia linia kolejowa do miasta. Później większa część torowiska została oficjalnie rozebrana lub po prostu rozkradziona. Z całej 40-kilometrowej linii nr 159 Orzesze – Jastrzębie-Zdrój otwarty dla ruchu (towarowego) jest tylko środkowy odcinek Żory – Pawłowice. Wcześniej, bo w 1997 roku, zawieszono ruch pasażerski na linii nr 170 do Zebrzydowic. Fizycznie zlikwidowano ją do 2005 roku, a przyczyną były szkody górnicze.

Przywrócenie transportu kolejowego w mieście co jakiś czas powracało w miejskich planach, a w końcu udało się przejść do konkretów. W miniony piątek w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój odbyło się spotkanie inaugurujące projektu dot. analizy odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju w odniesieniu do granicy polsko-czeskiej.

W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele ościennych gmin Karwina (RCZ), Zebrzydowice, Pawłowice oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Euroregionu Śląsk Cieszyński i Jastrzębskiej Spółki Kolejowej, a także radni Rady Miasta i pracownicy merytorycznych wydziałów urzędu. Blisko 30 osób, które tego dnia zebrały się w jastrzębskim urzędzie, miało okazję zapoznać się z założeniami projektu, które przedstawił Ryszard Rakoczy, zastępca Prezydenta Miasta – relacjonuje magistrat.
 
rys. openrailwaymap.org

Jak informuje urząd miasta, głównym celem projektu jest przygotowanie profesjonalnej analizy społeczno-ekonomicznej różnych modeli rewitalizacji i włączenia Jastrzębia-Zdroju do sieci regionalnych połączeń kolejowych ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznego wariantu obsługi ruchu kolejowego.

Jak czytamy w lokalnej prasie, jastrzębski magistrat poinformował na spotkaniu, że uruchomienie komunikacji kolejowej z Jastrzębia do Zebrzydowic, a następnie skorzystanie z już istniejących szlaków kolejowych, pozwoli na przejazd koleją do Katowic pociągiem w ciągu 47 minut. Obecnie podróż pociągiem z Katowic do Zebrzydowic trwa jednak 54 minuty, a projekt modernizacji linii E65 na tym odcinku został przesunięty na listę rezerwową podczas aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego.

Wartość projektu wynosi 23 529,41 euro, a jego realizacja trwać będzie do końca czerwca 2017 r. Projekt otrzymał wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska i Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Tramwaje we Wrocławiu, GZM i Krakowie z dofinansowaniem unijnym

Zintegrowany transport

Kraków z dodatkowym dofinansowaniem unijnym na inwestycji

Zintegrowany transport

Kraków z dodatkowym dofinansowaniem unijnym na inwestycji

Redakcja/inf. pras. 03 kwietnia 2023

Zobacz również:

Tramwaje we Wrocławiu, GZM i Krakowie z dofinansowaniem unijnym

Zintegrowany transport

Kraków z dodatkowym dofinansowaniem unijnym na inwestycji

Zintegrowany transport

Kraków z dodatkowym dofinansowaniem unijnym na inwestycji

Redakcja/inf. pras. 03 kwietnia 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5