Historia zatacza koło. Od 13 marca do centrum Gorlic powrócą pociągi. Urzędnicy województwa podkarpackiego i małopolskiego potwierdzili zgodę na uruchomienie weekendowych pociągów łączących Rzeszów, Jasło i Gorlice.
Centrum Gorlic, miejscowości położonej we wschodniej część województwa małopolskiego, od lat pozostawało bez połączeń kolejowych zarówno do Rzeszowa jak i do Krakowa. Potrzebę uruchomienia pociągów w obu kierunkach podnosili od lat aktywiści i samorządowcy. Jednym z akcentów pozytywnych zmian na kolei stał się pociąg nocny TLK „Luna” z Warszawy i Gdyni do Zagórza, który w grudniu 2015 roku zawitał na stację Gorlice Zagórzany. O tym wydarzeniu więcej pisaliśmy tutaj.
Zatrzymanie regresu?
Kolejnym krokiem w kierunku rozwoju, a w zasadzie przywrócenia kolei do krwiobiegu transportowego regionu gorlickiego, miał być pociąg osobowy do Rzeszowa. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz UMW Podkarpackiego potwierdziły, że 13 marca (wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy) zostanie uruchomione połączenie kolejowe Rzeszów – Jasło – Gorlice (w piątki) oraz Gorlice – Jasło – Rzeszów (w niedziele), które będzie funkcjonowało od marca do czerwca br.
– To efekt wspólnych starań burmistrza Gorlic Rafała Kukli, starosty gorlickiego Karola Górskiego oraz burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza. Zgodę na uruchomienie połączenia wyraził 10 lutego Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Wcześniej propozycja zyskała akceptację władz Województwa Podkarpackiego. Jeszcze podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gorlice burmistrz Kukla informował, że Miasto Gorlice będzie musiało ponieść część kosztów funkcjonowania połączenia. Okazuje się jednak, że całość środków przekazana zostanie z kasy samorządów Województw Małopolskiego i Podkarpackiego. Pociąg kursował będzie w piątek na trasie Rzeszów – Gorlice, oraz w niedzielę z Gorlic do Rzeszowa. Zapewni on szybki, komfortowy i bezpieczny dojazd mieszkańcom Ziemi Gorlickiej i Jasielskiej uczącym się, studiującym i pracującym w stolicy Województwa Podkarpackiego – czytamy w oświadczeniu Urzędu Miasta Gorlice.
To nie koniec starań
Pociąg będzie obsługiwany nowoczesnym i klimatyzowanym szynobusem. W grudniu 2015 woj. podkarpackie przy współudziale Przewozów Regionalnych, władz samorządowych i kampanii KochamKolej.pl uruchomiły studenckie weekendowe bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszów – Komańcza – Rzeszów. Cieszy się ono rosnącą popularnością m.in. ze względu na wciąż rozwijającą się „siatkę” zniżek i promocji opartych o bilet kolejowy nabyty na przejazd pociągiem, który nazwano „Bieszczadzki Żaczek”.
– Ponad 6 lat temu spacerując po stacji Gorlice snułem marzenia, które zdawały się być całkowitą fantazją bez szans na realizację. Warto jednak zacząć działać. 6 lat pisania pism i stopniowej zmiany podejścia mieszkańców Gorlic, dla których (zresztą nie bez powodu) pociąg był synonimem wolnego, przestarzałego i bardzo drogiego środka transportu. I to zmienić było najtrudniej - a dziś zainteresowanie koleją jest spore. Widać to było przykładowo podczas przejazdu pociągu WOŚP – powiedział Marcin Kreis, pomysłodawca facebook’owej akcji „Reaktywacja Pociągów Gorlice – Kraków”.
– Cieszę się, że pociągi wrócą na stację Gorlice i starania wielu osób znalazły swój szczęśliwy finał. Oczywiście dwie pary pociągów w tygodniu to wciąż zbyt mało. Będziemy prowadzić dalsze działania mające na celu poprawienie dostępności komunikacyjnej Gorlic. Mamy kilka następnych pomysłów, które chcielibyśmy wprowadzić w życie – "studenckie" połączenie przyspieszone Jasło – Biecz – Gorlice – Gorlice Zagórzany – Kraków (czekamy wciąż na odpowiedź UMWM w sprawie pilotażowego przejazdu na tej trasie w dwa wiosenne weekendy), codzienne połączenie Gorlice - Jasło, połączenia turystyczne przez Gorlice (Nowy Sącz, Biecz być może Krynica czy Bieszczady), a także specjalna oferta dla turystów – pasażerów pociągu TLK Luna. Pomysłów jest dużo i będziemy starali się je konsekwentnie wcielać w życie. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi osobami czy stowarzyszeniami działającymi w naszym regionie. Myślimy również o sformalizowaniu naszych działań poprzez powołanie do życia stowarzyszenia – powiedział Marcin Kreis.