Nieco bardziej realny wydaje się powrót letnich pociągów turystycznych na nieczynną linię nr 53 Tomaszów Mazowiecki – Spała. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego chciałby skierować tam bowiem jeden z kursów z cyklu „Pociągiem w Łódzkie”. Nie ma jednak raczej szans na to, by samorząd wojewódzki wsparł przewoźnika w uruchamianiu połączeń regularnych.
Łódzki oddział Przewozów Regionalnych
uzależnia uruchomienie wakacyjnych pociągów na trasie Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Spała m.in. od pozyskania finansowania zewnętrznego. Dotychczas formuła organizacyjno-prawna, w ramach której funkcjonowało połączenie, była różna. ale w roku 2016, kiedy kursy realizowane były po raz ostatni, ich formalnym organizatorem była gmina Inowłódz, na terenie której leży Spała. Gmina pozyskała dotację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki czemu podróżni nie płacili za bilety.
Są szanse na uruchomienie kursów tylko jednego dnia Możliwe, że również w tym roku do turystycznej miejscowości dotrze pociąg sfinansowany dzięki wsparciu WFOŚiGW. Nie będzie miał on jednak charakteru regularnego. – W ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie” rozważamy organizację jednego z wyjazdów do Spały – powiedział nam bowiem Dariusz Kulas z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Samorząd regionalny wskazał natomiast żadnych planów organizacji ani dotowania innych pociągów w tamtym kierunku, np. coweekendowych kursów PR.
Cykl „Pociągiem w Łódzkie” obejmuje rokrocznie kilka do kilkunastu wycieczek kolejowych do atrakcyjnych turystycznie miejsc województwa łódzkiego. Organizowane od 2013 r. w sezonie letnim przejazdy połączone są z oprowadzaniem przez przewodnika po parkach krajobrazowych, zabytkach, historycznych częściach miejscowości itp. Rolę przewoźników pełnią zarówno Łódzka Kolej Aglomeracyjna, jak i Przewozy Regionalne. Poszczególne edycje połączone są często z promocją nowego taboru kursującego po regionie.
UMWŁ stara się o dotację do swoich corocznych pociągów wycieczkowych – Liczba tegorocznych wyjazdów będzie uzależniona od tego, czy uzyskamy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, do którego złożyliśmy stosowny wniosek – powiedział nam przedstawiciel UMWŁ. Nie wskazał przy tym, w jakich relacjach uruchomione zostaną połączenia, jeśli starania samorządu zakończą się sukcesem.
Wiemy już natomiast, że niezależnie od cyklu przejazdów „Pociągiem w Łódzkie” realizowany będzie podobny projekt pod nazwą „
Pociągiem w Filmowe Łódzkie”. Jego przygotowaniem zajęła się Łódzka Kolej Aglomeracyjna współpracująca w tym zakresie z Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju „Regio”. Organizacja pozarządowa otrzymała już dotację Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego na realizację przedsięwzięcia. ŁKA zapowiada uruchomienie trzech kursów: z Łodzi do do Skierniewic, Sieradza i Zgierza. W odróżnieniu od pociągów „PwŁ”, przejazd kursami „PwFŁ” będzie biletowany.