Partnerzy serwisu:
Pasażer

Co z projektem budowy kolejowego systemu informacji pasażerskiej?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-08-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER
Co z projektem budowy kolejowego systemu informacji pasażerskiej?
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.plSystem informacji pasażerskiej na poznańskim dworcu
Jednego z bardzo dużych projektów dotyczących budowy jednolitej informacji pasażerskiej na polskich dworcach nie udało się zrealizować do końca 2015 roku. Wiadomo już, że PKP PLK będzie chciało zrealizować ten projekt do 2023 roku, jednak za mniejsze pieniądze.

Nad przetargiem dotyczącym SIP-u od początku krążyły ciemne chmury. Postępowanie miało być stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i pomóc zarządcy infrastruktury w absorbcji środków unijnych z poprzedniej perspektywy. Instalacja systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz monitoringu w całym kraju miała być warta 970 mln zł, i przy dofinansowaniu sięgającym 85% pomóc wykorzystać dotację unijną w ramach POIiŚ do końca 2015 r.

Projekt nie udał się do 2015 roku

Pierwotnie projekt obejmował aż 1950 obiektów, nawet przystanków osobowych, gdzie ruch jest bardzo niewielki. Ostatecznie zakres przetargu ogłoszonego w październiku 2014 został ograniczony do 763 obiektów, jednak na wybranie wykonawcy i rozpoczęcie prac zostało już bardzo mało czasu. Ostatecznie w lutym 2015 roku PKP PLK złożyła broń, informując, że dla projektu poszuka innego źródła finansowania.

Projekt budowy jednolitego SIP-u na polskich dworcach znalazł się jednak na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego. Opiewa na kwotę 350 mln zł, więc sporo mniejszą niż w poprzedniej perspektywie. Trzeba jednak przyznać, że wymiana systemów wyświetlaczy i komunikacji głosowej wpisana jest lub była w bardzo wiele innych zadań związanych z modernizacją infrastruktury, a więc także peronów i stacji.

Nowy przetarg na kolejowy SIP już niedługo

– Poprzedni przetarg dotyczący instalacji nowoczesnych systemów informacji pasażerskiej przygotowany był chaotycznie i źle. Od 4 miesięcy rozpoczęliśmy prace nad nowym przetargiem, aby do końca roku przygotować właściwy opis przedmiotu zamówienia – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. – Zależy nam bardzo, aby przygotować solidnie ten projekt, by był przygotowany jako oddzielne, ale spójne zadanie, ponieważ nie chcemy budować "enklaw" informacyjnych na stacjach, gdzie będziemy mieli do czynienia z różnymi systemami. To bowiem finalnie podraża ich eksploatację. Założenie jest takie, by do końca roku przygotować założenia przetargowe, aby wystartować z przetargiem na początku roku – dodał Ireneusz Merchel.

O tym jak ważne jest przygotowanie adekwatnej do potrzeb pasażerów dokumentacji na budowę systemu informacji pasażerskiej pokazuje przykład Bydgoszczy Głównej. Tam inwestycja zrealizowana na peronach zmodernizowanego dworca została znacznie przeskalowana, o czym piszemy w tekście "Za bydgoskim dworcem ukazał się las… wyświetlaczy". O innych założeniach dotyczących najbliższych przetargów PKP PLK przeczytasz tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Infrastruktura

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Witold Urbanowicz 12 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Infrastruktura

PKP SA chcą przebudować dworzec w Lubartowie

Witold Urbanowicz 12 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5