Projekt konsultowanej obecnie ustawy przekształcającej Straż Ochrony Kolei w służbę nadzorowaną przez MSWiA zakłada przeniesienie do Skarbu Państwa części majątku PKP. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa domaga się zabezpieczenia interesu Grupy PKP.
Projekt ustawy o SOK przewiduje utworzenie w strukturach MSWiA formacji Straż Ochrony Kolei realizującej dotychczasowe zadania ochrony zdrowia i życia ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym wraz z rozszerzeniem uprawnień na wzór innych funkcjonariuszy publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie kraju. Regulacja precyzuje również kwestię przeniesienia funkcjonariuszy oraz majątku tej formacji z dotychczasowej jednostki organizacyjnej zarządcy infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe SA i PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Sp. z o.o.
Istotą zmiany proponowanej przez MSWiA jest przekształcenie SOK z formacji wchodzącej w struktury spółki prawa handlowego w służbę nadzorowaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przywrócenie statusu formacji państwowej, jaką SOK straciło w wyniku rozpoczęcia procesu restrukturyzacji PKP. Więcej o projekcie ustawy o SOK piszemy
TUTAJ.
Ponadto projekt zakłada przeniesienie lub przejęcie obecnie posiadanego majątku SOK powstałego wskutek wydatkowania pieniędzy publicznych wynikających z finansowania SOK przez budżet państwa oraz przejęcia od PKP siedzib SOK, które są własnością SOK lub są przez SOK dzierżawione. Co do tego planu wiele uwag zgłosiło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które obawia się że PKP poniesie straty w wyniku przeniesienia majątku do Skarbu Państwa.
– 24 maja br. w siedzibie MSWiA przeprowadzona została konferencja podczas której Minister Infrastruktury i Budownictwa zajął stanowisko dotyczące spraw majątkowych, w tym: gruntów, lokali i pomieszczeń oraz ruchomych składników majątku trwałego, które zabezpieczy interesy finansowe spółek PKP SA i PKP Polskie Linie Kolejowe – wyjaśnił wiceminister infrastruktury i budownictwa Piotr Stomma w odpowiedzi na interpelację posła Pawła Olszewskiego.
MIB domaga się: wygaśnięcia użytkowania wieczystego gruntów niezbędnych do działalności „nowego” SOK za odszkodowaniem liczonym według wartości rynkowej (po uprzednim ich geodezyjnym wydzieleniu), przejęcia przez Skarb Państwa składników nieruchomego majątku trwałego według wartości rynkowej oraz przekazania do Skarbu Państwa odpłatnie „inwestycji w obcych środkach trwałych” według wartości księgowej a przypadku zrównania wartości początkowej tych składników z zakumulowaną amortyzacją w sposób nieodpłatny, nie narażając tym samym spółek na znaczną stratę finansową.
Wiceminister Somma informuje, że projekt jest procedowany w obrębie prac Rady Ministrów.