To co było niemożliwe do tej pory, wreszcie się ziściło. PKP Informatyka poinformowała o dodaniu bardzo istotnej funkcjonalności na własnej stronie z rozkładem jazdy, a przede wszystkim we własnej aplikacji mobilnej Bilkom. Chodzi o informacje o opóźnieniach pociągów dostępne w czasie rzeczywistym.
TK Telekom, a dzisiaj PKP Informatyka, odpowiada za powstanie strony internetowej rozklad-pkp.pl oraz aplikacji mobilnej Bilkom. Umożliwiają one przede wszystkim planowanie podróży i wyszukiwanie połączeń kolejowych, sprawdzanie rozkładu jazdy oraz zakup biletów na pociągi PKP Intercity.
Teraz PKP Informatyka informuje o wdrożeniu kolejnej funkcji, która znacznie ułatwi życie pasażerom kolei. – Dążąc do stałego wzrostu satysfakcji użytkowników serwisu oraz aplikacji, wprowadziliśmy nową funkcjonalność, polegającą na prezentacji danych o opóźnieniu danego pociągu w czasie rzeczywistym – informują twórcy.
Na stronie z rozkładem jazdy oraz w aplikacji mobilnej widoczne są pociągi w poszczególnych relacjach, a także tablice odjazdów i przyjazdów ze stacji początkowej oraz każdej kolejnej, przez którą dany skład przejeżdża wraz z informacją, czy pociąg jest opóźniony czy nie. Jak tłumaczą twórcy, system czerpie dane, które są aktualizowane co 5 minut z systemu informacji o ruchu pociągów na całej trasie przejazdu. W przypadku stacji, na których pociąg ma planowe zatrzymanie w czasie późniejszym niż bieżąca godzina, system podaje prognozę opóźnienia.
Jak podaje PKP Informatyka, jest to kolejna funkcja, która została wprowadzona w systemie w ostaniem czasie. Wcześniej udało się wdrożyć wyszukiwarkę dworców z informacjami dla osób o ograniczonej mobilności. – Mamy nadzieję, że nowe funkcjonalności wpłyną pozytywnie na użyteczność portalu oraz aplikacji Bilkom – mówią twórcy.
Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie głośno zrobiło się o aplikacji „Mój Pociąg”. Twórca tej aplikacji stworzył bardzo przejrzysty program na telefon, który w jednym miejscu wyświetla rozkłady jazdy również z czytelnym uwzględnieniem wszelkich opóźnień pociągów oraz informacje ważne z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami. Aplikacja korzysta z danych udostępnianych przez PKP PLK i jej serwisy, przez co zarządca postanowił blokować działanie aplikacji „Mój Pociąg”. Więcej o tej sprawie pisaliśmy
w tym artykule.