W Polsce gości właśnie Ilham Alijew, prezydent Azerbejdżanu. Jednym z celów jego wizyty jest chęć wzmocnienia wymiany handlowej pomiędzy Polską a Azerbejdżanem. Temu ma służyć zacieśnienie współpracy między azerskimi a polskimi kolejami.
Podczas spotkania z Alijewem w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda duży nacisk położył właśnie na możliwości stworzenia nowego euroazjatyckiego szlaku kolejowego.
– Potencjał gospodarczy naszych krajów jest bardzo duży. Wymiana handlowa między naszymi krajami, która jest na poziomie 100 mln dolarów rocznie, w stosunku do naszych możliwości jest jednak bardzo skromna – powiedział prezydent. – Bardzo się cieszę, że istnieje szansa, byśmy wspólnie zrealizowali połączenie kolejowe pomiędzy Azerbejdżanem a Polską przez Gruzję i Ukrainę. Ten projekt rzeczywiście daje szanse otworzenia się nowego korytarza transportowego nawet dalej – do Iranu i Indii – dodał prezydent.
Z Azerbejdżanu można transportować towary koleją do Europy na dwa sposoby: przez Rosję lub przez Gruzję i Ukrainę (częściowo drogą morską przez Morze Czarne). W kwestii transportu do Indii: trwają intensywne prace nad budową brakującego odcinka linii kolejowej między Azerbejdżanem a Iranem. Dalej towary można transportować do Indii drogą morską z pominięciem Pakistanu. Rosyjskie koleje szacują, że towary między Sankt Petersburgiem a hinduskim Bangalore da się transportować w ciągu 19 dni.
Zgodnie z zapisami zawartymi w
porozumieniu podpisanym między polskimi i azerskimi kolejami, partnerzy mają współpracować na rzecz rozwoju kolejowego transportu pomiędzy południem a zachodem kontynentu euroazjatyckiego i wzmacniać wymianę handlową z wykorzystaniem żelaznych szlaków. Umowa przewiduje również wspólne konsultacje, badania naukowe, konferencje i seminaria.