Partnerzy serwisu:
Biznes

LOT razem z PKP Cargo? Analitycy przeciwni, przewoźnik zaprzecza

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Data publikacji:
04-02-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES
LOT razem z PKP Cargo? Analitycy przeciwni, przewoźnik zaprzecza
Fot. LOT Cargo
Połączenie PLL LOT ze spółkami z grupy PKP nie przyniesie efektu synergii i wygląda na próbę ratowania podupadającego przewoźnika lotniczego pieniędzmi kolejarzy. Analitycy obawiają się, czy kolejom wystarczy środków na własne potrzeby.

W zeszłym tygodniu na prezesa PLL LOT powołano Rafała Milczarskiego. Wśród pomysłów na ratowanie narodowego przewoźnika lotniczego, który poniósł prawdopodobnie 250 mln zł strat w 2015 r. jest fuzja z jedną ze spółek z grupy PKP, o czym informował Rynek Infrastruktury w tekście PLL LOT: Jaka przyszłość z nowym prezesem?

Dziś te informacje potwierdziła „Rzeczpospolita”. W Ministerstwie Skarbu rozważana jest m.in. fuzja LOT-u z PKP Cargo. Analitycy nie są zachwyceni tym pomysłem.

– To jest propozycja w której nie widzę za bardzo sensu biznesowego. PKP Cargo ma obecnie duży capex i planuje inwestycje w tabor, na które potrzebuje środków. W połączeniu z LOT Cargo nie ma też pola do synergii. Rynek nie traktuje tego pomysłu poważnie, wygląda to na próbę ratowania przewoźnika lotniczego pieniędzmi z PKP –  mówi Wojciech Dębski, analityk Ing Securities.

Duże ryzyko dla PKP Cargo

Perspektywa połączenia przewoźnika kolejowego ze znajdującą się od wielu lat w trudnej sytuacji finansowej spółką lotniczą to kolejna informacja, która zwiększa wątpliwości odnośnie PKP Cargo. Tego typu doniesienia mają jednak obecnie niewielki wpływ na wycenę spółki.

– Krótkoterminowo takie pomysły mogą mieć wpływ na inwestorów zagranicznych, ale obecnie wokół PKP Cargo jest sporo niepewności dotyczących porządkowania całej grupy PKP, negocjacji ze związkami zawodowymi i sytuacji na rynku surowców tak więc tego typu pomysły polityczne nie wpływają znacząco na wycenę akcji PKP Cargo – dodaje Dębski.

Najpierw własne potrzeby

Jednak część ekspertów uważa, że scenariusz fuzji lotniczo – kolejowej jest realny. Dla Grupy PKP byłoby to spore wyzwanie. – To jest niespodziewana wiadomość, ale nie można wykluczyć, że taki scenariusz jest rozważany. Dla PKP Cargo w chwili obecnej taka fuzja to ogromne ryzyko i niejasne szanse na możliwość wygenerowania wartości dodanej dla akcjonariuszy. Nie widzę tu potencjału tkwiącego w efektach synergii. PKP Cargo obecnie powinno skupić się na własnych potrzebach inwestycyjnych i reorganizacji, a dopiero w dalszej kolejności szukać możliwości przejęcia podmiotów z rynku przewozów kolejowych. Cargo lotnicze natomiast to zupełnie inna sytuacja, która wymagałaby od PKP Cargo wypracowania nowych kompetencji i nie wiadomo czy taka inwestycja się zwróci – twierdzi Michał Sopiel, analityk DM BZ WBK.

A fuzja z PKP Intercity?

- O ile pomysł połączenia linii lotniczej z PKP Cargo budzi moje spore wątpliwości, bo to dwie firmy o zupełnie innych charakterze, o tyle w przypadku PKP IC nie skreślałbym go od razu – komentuje kwestię ewentualnego połączenia dwóch spółek Janusz Malinowski, były prezes PKP Intercity. Cały komentarz przeczytasz na portalu Rynek Infrastruktury.

[Aktualizacja] PKP Cargo: Nie ma żadnych działań w sprawie fuzji

Według zarządu PKP Cargo, informacje o możliwości połączenia Grupy PKP Cargo z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT są "niezgodne z prawdą". Jak czytamy w przesłanym do redakcji oświadczeniu giełdowej spółki, "Nie są prowadzone żadne działania i analizy mające na celu połączenie największego w Polsce przewoźnika kolejowego z narodowym przewoźnikiem lotniczym".
Partnerzy działu

EIB
Kolster
SKODA
Exatel

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

PKP Cargo: Większa atrakcyjność kolei to lepszy klimat

Warte uwagi

PKP Cargo ma komplet nowych Vectronów i wagonów intermodalnych

Tabor i technika

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5