PKP Intercity wygrało w arbitrażu spór z Alstomem dotyczący kar za opóźnienia w dostawach pociągów Pendolino. Kancelaria DZP, która reprezentowała w tym sporze przewoźnika, poinformowała, że zasądzona kwota wyniesie 42,3 mln euro wraz z odsetkami.
W poniedziałek 12 grudnia PKP Intercity poinformowało o wyniku arbitrażu, który dotyczył opóźnienia w dostawie składów Pendolino w grudniu 2014 roku. Wtedy to, z pierwszym dniem nowego rozkładu jazdy, do eksploatacji weszło tylko 9 pociągów. Producent, zgodnie z zapisami umowy, miał dostarczyć pierwsze 8 składów wraz z dopuszczeniem do eksploatacji 6 maja i to od tego dnia PKP Intercity naliczało kary umowne. Według Alstomu, producent nie miał możliwości dostarczenia pojazdów wraz z wymaganym w kontrakcie systemem sterowania ERTMS poziomu 2., ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury kolejowej w Polsce. Przewoźnik nie chciał odebrać składów bez funkcjonującego ERTMS p. 2. Więcej na ten temat piszemy
TUTAJ.
Wczoraj PKP Intercity poinformowało o tym, że sprawa rozstrzygnęła się po myśli przewoźnika i producent będzie musiał zapłacić karę. Operator nie chciał jednak podać zasądzonej kwoty. Zrobiła to dopiero kancelaria DZP, która w sporze reprezentowała spółkę przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.
– Sąd zasądził na rzecz PKP Intercity SA kwotę 42,3 milliony euro z odsetkami, uwzględniając w przeważającej części powództwo PKP Intercity SA. Zasądzona kwota stanowi jedną z najwyższych kwot zasądzonych na rzecz powoda w historii polskiego arbitrażu – napisała na LinkedIn Aleksandra Auleytner, partner w Kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka (DZP).
Prawniczka dodała także, że osią sporu w sprawie były kwestia zasad odpowiedzialności pozwanego dostawcy taboru oraz przyczyn opóźnienia. – Prowadzenie sprawy wymagało nie tylko dogłębnej znajomości prawa, ale również organizacji rynku kolejowego oraz technicznych uwarunkowań dostawy pociągów – podkreśliła.
Wczoraj żadna ze stron sporu nie chciała skomentować doniesień o zasądzonej kwocie. PKP Intercity odmówiło komentarza w tej sprawie, zaś przedstawiciel Alstomu przekazał redakcji jedynie krótki komentarz, w którym stwierdził,że Alstom nie udziela komentarza dopóki nie zapozna się z decyzją i jej uzasadnieniem.