Parada Parowozów w Wolsztynie „wróciła do formy”. O ile bowiem w zeszłym roku w corocznej imprezie wzięły udział tylko 3 parowozy (a i w latach poprzednich ich liczba raczej nie przekraczała 10), o tyle w tym roku w Paradzie uczestniczyło 12 czynnych maszyn, w tym parowozy z Niemiec i Czech. Jak co roku, Paradę obserwowały tysiące widzów. Po jej zakończeniu, prezes PKP Cargo poinformował, iż od przyszłego roku wolsztyńska parowozownia będzie instytucją kultury.
Choć od zawieszenia regularnych, codziennych pociągów z parowozami w Wielkopolsce minęły już ponad dwa lata, to wiele wskazuje, że dla Wolsztyna nadeszły nieco lepsze czasy. Przed dosłownie kilkoma dniami zakończyła się naprawa główna parowozu Pt47-65, a m.in. dzięki inicjatywie TurKol, w tym roku w sumie przez ponad 100 dni uruchamiane są ogólnodostępne pociągi prowadzone wolsztyńskimi parowozami. Naturalnie, w tej „setce” jest też kilka dni w obrębie długiego weekendu majowego, kiedy to tradycyjnie, już od prawie ćwierć wieku, odbywa się Parada Parowozów.
W tym roku, uczestniczyło w niej w sumie 12 parowozów: wolsztyńskie Ol49-59 i Pt47-65, poza tym Okz32-2 i Tkt48-191 z Chabówki, Tkt48-18 z Jaworzyny Śląskiej, TKh 05353 z Wrocławia (własność wrocławskiego Klubu Sympatyków Kolei), Ty42-24 z Pyskowic (własność Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów z Pyskowic), niemieckie parowozy 18 201 (najszybszy sprawny parowóz na świecie, posiadający prędkość 180 km/godz.), 52 8177 i 35 1019, a także czeskie maszyny 464.202 i 423.0145. Jak co roku, parowozy prezentowały się pojedynczo, a także kursując „parami” równolegle oraz wszystkie połączone ze sobą. Prezentowane były również m.in. zabytkowe wagony towarowe (również własność KSK Wrocław), kursował także wagon motorowy Sn61 „Ganz” ze skansenu w Chabówce.
Po zakończeniu Parady, prezes PKP Cargo Maciej Libiszewski poinformował, że z początkiem 2017 r. wolsztyńska parowozownia zostanie w końcu przekształcona – co zapowiadano od lat – w instytucję kultury. To efekt porozumienia PKP Cargo (właściciela placówki), władz woj. wielkopolskiego, powiatu wolsztyńskiego i miasta Wolsztyna. – Utworzenie instytucji kultury jest naturalną konsekwencją naszego podejścia do dziedzictwa kolei – powiedział Maciej Libiszewski.
Naturalnie, jak co roku na uczestników imprezy w Wolsztynie czekał też szereg imprez towarzyszących, takich jak pokazy obrządzania parowozów czy możliwość przejazdu drezyną oraz liczne stoiska pamiątkarskie. Jak zwykle, Parada Parowozów była elementem Dni Ziemi Wolsztyńskiej, trwających od 29 kwietnia do 3 maja. W ich programie jest również m.in. widowisko „Światło, Para i Dźwięk” (zaplanowany na wieczór 30 kwietnia), przegląd teatrów ulicznych (zaplanowany na niedzielę 1 maja), koncert Zakopower (3 maja) oraz wystawa klocków Lego. „Rynek Kolejowy” jest patronem Parady Parowozów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.